Ustawą z dnia 28 listopada 2020 roku1 nałożono na spółki komandytowe oraz na niektóre spółki jawne obowiązek odprowadzania podatku CIT od ich dochodów. Dotychczas spółka komandytowa była stosunkowo chętnie wybieraną formą prowadzenia działalności, a to za sprawą narzędzi pozwalających na optymalne opodatkowanie osiąganego zysku, a także ograniczających w znacznym stopniu odpowiedzialność wspólników. Dla wielu zatem przedsiębiorców, wprowadzone zmiany będą wiązały się z koniecznością poszukiwania innych rozwiązań optymalizacyjnych, tudzież zmiany całej struktury i formy prowadzonej działalności. Czy rzeczywiście jednak ostatnia nowelizacja wywróci do góry nogami nasz rynek, a spółka komandytowa na stałe odejdzie „do lamusa”?
Zasada nowego opodatkowania
Dotychczas wypracowane w spółce komandytowej zyski podlegały jedynie opodatkowaniu na poziomie wspólników, którzy zobowiązani byli do zapłaty podatku PIT od swoich dochodów. Obecnie, zysk spółki komandytowej będzie najpierw opodatkowany na poziomie spółki – 9 lub 19 – procentowym CIT-em, a następnie podatkiem PIT od dywidendy wypłaconej wspólnikom. Wprowadza to tzw. podwójne opodatkowanie zysku spółki, raz na poziomie spółki (CIT) i dwa na poziomie wspólników (PIT).
Czy przedsiębiorcy mają czas na przygotowanie się do wprowadzonych zmian?
Nowy model opodatkowania objął spółki komandytowe od 1 stycznia 2021 roku. Wspólnicy, którzy jednak zdecydowali się odroczyć w czasie (tj. do dnia 1 maja 2021 roku) moment objęcia spółki podatkiem CIT, mogli podjąć decyzję wyrażoną w uchwale wspólników, powziętej do 31 grudnia 2020 roku. Oznacza to w praktyce, że do 30 kwietnia 2021 roku, spółka komandytowa będzie opodatkowana na dotychczasowych zasadach, sprzed nowelizacji.
W jaki sposób złożyć sprawozdanie finansowe za 2021 rok?
Spółki komandytowe, które zdecydowały się przesunąć moment objęcia nowym podatkiem do dnia 1 maja 2021 roku, mają obowiązek zamknąć swoje księgi rachunkowe na dzień 30 kwietnia 2021 roku. Czy implikuje to również obowiązek złożenia sprawozdania finansowego za okres do 30 kwietnia 2021 roku? Opierając się w tej materii na stanowisku Departamentu Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości, podatnik będzie miał do wyboru dwie drogi postępowania, a obie związane są z tym, czy podatnik będzie chciał zmienić długość dotychczasowego roku obrotowego spółki.
- Zamknięcie ksiąg rachunkowych na dzień 30 kwietnia 2021 roku, nastąpi wyłącznie dla celów podatkowych i nie generuje obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego na dzień 30 kwietnia 2021 roku. Sprawozdanie finansowe należy sporządzić jak dotychczas, czyli na koniec roku obrotowego. Jeśli zatem rokiem obrotowym spółki jest rok kalendarzowy, sprawozdanie, bez zmian, będzie obejmowało okres 1.01.2021 – 31.12.2021.
- Spółka może zdecydować, iż w roku 2021, wydłuża rok obrotowy spółki do momentu zamknięcia ksiąg rachunkowych (tj. 30 kwietnia 2021 roku), uzyskując wtedy 18 miesięczny rok obrotowy i otwiera kolejny na okres 1.05.2021 – 31.12.2021. Wtedy, zaktualizuje się obowiązek sporządzenia sprawozdań finansowych, kolejno za okres: 1.01.2020 – 30.04.2021, oraz 1.05-2021 – 31.12.2021, tj. w momencie zamknięcia każdego, w tym wypadku „roku” obrotowego.
Czy zawsze podwójne opodatkowanie będzie niekorzystne dla wspólników?
Otóż, niekoniecznie. Ustawodawca wprowadzając opodatkowanie spółki podatkiem CIT, dopuścił równocześnie mechanizmy pozwalające wspólnikom odliczyć zapłacony przez spółkę podatek oraz uzyskać określone w ustawie zwolnienia. Zdecydowanie najbardziej uprzywilejowani będą komplementariusze, czyli wspólnicy ponoszący nieograniczoną odpowiedzialność swoim majątkiem za zobowiązania spółki. To właśnie oni, płacąc swój PIT od uzyskanej dywidendy, będą mogli odliczyć podatek CIT zapłacony przez spółkę, przypadający na nich stosownie do posiadanego udziału w zysku. Z kolei komandytariusze, czyli wspólnicy ponoszący odpowiedzialność jedynie do wysokości, określonej w umowie spółki, sumy komandytowej, będą mogli skorzystać ze zwolnienia z podatku, kwoty stanowiącej 50 % przychodów uzyskanych z tytułu udziału w zysku w spółce, nie więcej jednak niż 60.000 zł takich przychodów uzyskanych w danym roku podatkowym, pod warunkiem braku powiązań komandytariusza z komplementariuszem. W praktyce oznacza to, iż w zależności od struktury w danej spółce komandytowej oraz rozkładu udziału poszczególnych wspólników w zysku spółki, a także po spełnieniu dodatkowych warunków, całość zapłaconego podatku (łącznie PIT wspólnika oraz CIT spółki) może być nawet niższy od dotychczas płaconego. Powyższe zmiany mają bowiem zachęcić do takiego podziału zysku w spółce komandytowej, aby największy zysk przejmował wspólnik, który ponosi również największe ryzyko biznesowe.
Decyzja co do potencjalnych przekształceń, zarówno w samej strukturze spółki komandytowej, jak również, zmiany formy prowadzenia działalności nie jest łatwa. Dlatego też zapewniamy, iż nasi prawnicy doradzą właściwe dla Ciebie biznesowo rozwiązanie oraz dołożą wszelkich starań, ażeby w bezpieczny sposób przeprowadzić Cię przez cały proces ewentualnych zmian.
1. Ustawa z dnia 28 listopada 2020 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. (Dz.U. nr 2123)